Skautský inštitút | Klub priateľov skautingu
18246
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-18246,bridge-core-2.7.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-26.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Skautský inštitút

Skautský inštitút
priestor pre myšlienky

Skautský inštitút je forma neformálneho vzdelávania. Prostredníctvom pravidelne sa konajúcich diskusií, workshopov a iných podujatí vytvára priestor pre rozvoj kritického myslenia, rozširovania vedomostí a formovanie postojov či hodnotových rebríčkov.

Občiansky aktivizmus, Nežná revolúcia, eko-témy, eurovoľby, život za totality… To je len zlomok tém, ktorým sa Skautský inštitút doteraz venoval.

Skautský inštitút je forma neformálneho vzdelávania. Prostredníctvom pravidelne sa konajúcich diskusií, workshopov a iných podujatí vytvára priestor pre rozvoj kritického myslenia, rozširovania vedomostí a formovanie postojov či hodnotových rebríčkov. Občiansky aktivizmus, Nežná revolúcia, eko-témy, eurovoľby, život za totality… To je len zlomok tém, ktorým sa Skautský inštitút doteraz venoval.

Cieľovou skupinou sú skauti i široká neskautská verejnosť (vo veku cca 18 až 30 rokov), ktorých spája jedno: nie je im ukradnutý ich osobný rast a ani to, čo sa deje v okolí, v spoločnosti, vo svete.

Najsilnejšou motiváciou pre fungovanie Skautského inštitútu sú jeho samotné ciele

  • hľadať a osvojovať si v živote pevné hodnoty
  • viesť jednotlivcov k pozitívnemu vnímaniu osobného rozvoja
  • byť otvorený k prijímaniu nových vecí a k zmenám
  • prinášať aktuálne spoločenské témy, ktoré ovplyvňujú i skautské hnutie a jeho rozvoj
  • vytvárať vzťahy medzi odborníkmi (akademici, vedci, experti vo svojich odboroch) a laickou verejnosťou

Popri vzdelávacej aktivite je zámerom Skautského inštitútu vytvárať komunitu. Dôvodom je okrem neformálneho vzdelávania zapojiť aj informálne vzdelávanie s pozitívnym vplyvom.

Za rok 2019 Skautský inštitút pripravil 20 podujatí v 5 mestách na Slovensku, diskutoval s viac ako 25 rečníkmi a tešil sa z viac ako 250 divákov.

Aktuálne financovanie Skautského inštitútu a výdavky na jeho činnosť

Činnosť Inštitútu v posledných dvoch rokoch bola financovaná z rozpočtu Slovenského skautingu. Výdavky Skautského inštitútu v roku 2019 predstavovali predovšetkým prenájom priestorov pre podujatia. Jedným z našich cieľov je prejsť na alternatívne formy financovania (crowdfunding, grantové výzvy…).

Ako nám pomôže vaša podpora?

Radi by sme svoju činnosť rozšírili o ďalšie aktivity, zahraničných hostí či vytvorenie vlastných multimediálnych kanálov. Na čo budú použité vyzbierané prostriedky?

  • prenájom priestorov
  • skvalitnenie živých prenosov podujatí a rozšírenie videokanálu o podcast Skautského inštitútu
  • cestovné náklady (hostia, moderátori, realizačný tím)
  • zakladanie lokálnych tímov Skautského inštitútu vo väčších mestách
  • vytváranie metodických a aktivitových listov ako výstup z vybraných podujatí pre skautské oddiely a zbory

Máme sen…

V Skautskom inštitúte radi snívame: naším snom je reálny priestor vhodný na organizáciu podujatí, workshopov, seminárov a otvorený pre všetkých, ktorí potrebujú miesto na networking, coworking, štúdium, alebo si chcú len tak posedieť.

Našu pravidelnú činnosť môžete sledovať na FB stránke: Skautský inštitút na Slovensku.

Skautský inštitút
Skautský inštitút

Projekty, ktoré môžete podporiť

Pozrite si aj ďalšie naše projekty, ktoré môžete aktuálne podporiť

Zdieľania