Skautský inštitút | Klub priateľov skautingu
18246
Skautský inštitút

priestor pre myšlienky

Skautský inštitút je forma neformálneho vzdelávania. Prostredníctvom pravidelne sa konajúcich diskusií, workshopov a iných podujatí vytvára priestor pre rozvoj kritického myslenia, rozširovania vedomostí a formovanie postojov či hodnotových rebríčkov. Občiansky aktivizmus, Nežná revolúcia, eko-témy, eurovoľby, život za totality… To je len zlomok tém, ktorým sa Skautský inštitút doteraz venoval.

Cieľovou skupinou sú skauti i široká neskautská verejnosť (vo veku cca 18 až 30 rokov), ktorých spája jedno: nie je im ukradnutý ich osobný rast a ani to, čo sa deje v okolí, v spoločnosti, vo svete.

Najsilnejšou motiváciou pre fungovanie Skautského inštitútu sú jeho samotné ciele

• hľadať a osvojovať si v živote pevné hodnoty
  • viesť jednotlivcov k pozitívnemu vnímaniu osobného rozvoja
  • byť otvorený k prijímaniu nových vecí a k zmenám
  • prinášať aktuálne spoločenské témy, ktoré ovplyvňujú i skautské hnutie a jeho rozvoj
  • vytvárať vzťahy medzi odborníkmi (akademici, vedci, experti vo svojich odboroch) a laickou verejnosťou

Popri vzdelávacej aktivite je zámerom Skautského inštitútu vytvárať komunitu. Dôvodom je okrem neformálneho vzdelávania zapojiť aj informálne vzdelávanie s pozitívnym vplyvom.

Za rok 2019 Skautský inštitút pripravil 20 podujatí v 5 mestách na Slovensku, diskutoval s viac ako 25 rečníkmi a tešil sa z viac ako 250 divákov.

Aktuálne financovanie Skautského inštitútu a výdavky na jeho činnosť

Činnosť Inštitútu v posledných dvoch rokoch bola financovaná z rozpočtu Slovenského skautingu. Výdavky Skautského inštitútu v roku 2019 predstavovali predovšetkým prenájom priestorov pre podujatia. Jedným z našich cieľov je prejsť na alternatívne formy financovania (crowdfunding, grantové výzvy…).

Ako nám pomôže vaša podpora?

Radi by sme svoju činnosť rozšírili o ďalšie aktivity, zahraničných hostí či vytvorenie vlastných multimediálnych kanálov. Na čo budú použité vyzbierané prostriedky?

• prenájom priestorov
  • skvalitnenie živých prenosov podujatí a rozšírenie videokanálu o podcast Skautského inštitútu
  • cestovné náklady (hostia, moderátori, realizačný tím)
  • zakladanie lokálnych tímov Skautského inštitútu vo väčších mestách
  • vytváranie metodických a aktivitových listov ako výstup z vybraných podujatí pre skautské oddiely a zbory

Máme sen…

V Skautskom inštitúte radi snívame: naším snom je reálny priestor vhodný na organizáciu podujatí, workshopov, seminárov a otvorený pre všetkých, ktorí potrebujú miesto na networking, coworking, štúdium, alebo si chcú len tak posedieť.

Našu pravidelnú činnosť môžete sledovať na FB stránke: Skautský inštitút na Slovensku.

Skautský inštitút

Projekty, ktoré môžete podporiť

Pozrite si aj ďalšie naše projekty, ktoré môžete aktuálne podporiť

Zdieľania